Tarihçe

KIZAK FEDERASYONU

 

          2003 yılından 2006 yılına kadar yaklaşık 3 yıl Kayak ve Kızak Federasyonu bünyesi altında faaliyet gösteren Kızak sporu (bobsleigh, skeleton, luge ) daha sonra 21.12.2006 tarih ve 350 sayılı bakanlık oluru ile Gelişmekte Olan Spor Branşarı Federasyonu kurulmasıyla bu federasyona bağlanmıştır. 2 yıl kadar bu federasyonun bünyesinde kalmış ancak herhangi bir faaliyeti olmamıştır.

          Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 12.03.2008 tarihli yazısında, Olimpik spor olan kızak branşındaki sporcuların uluslararası yarışmalara katılabilmesi için Kızak branşının ayrı bir federasyon olarak kurulmasını talep etmiş, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulunun 13.05.2008 tarihindeki toplantısında kızak branşının Gelişmekte Olan Spor Branşları bünyesinden ayrılarak Türkiye Kızak Federasyonu olarak kurulmasına karar vermiş ve 23.05.2008 tarihinde Türkiye Kızak Federasyonu kurulmuştur.

       Türkiye’de <Kızak> olarak isimlendirilen bu branş, dünyada Kızak (Luge), Bobsleigh, Skeleton adları altında üç ayrı sportif faaliyet olarak icra edilmektedir. Bu branşlardan Kızak (Luge) branşı ile ilgili milli federasyonlar FIL ( International Luge Federation ) adı altındaki Uluslararası Kızak Federasyonuna bağlıdır. Bobsleigh ve Skeleton adı altındaki branşlardaki milli federasyonlar ise FIBT ( International ve Tobogganing Federation ) adı altındaki Uluslararası federasyona bağlıdır.

    Branşlar